Fotoverslag van de Diocesane Dag op 25 oktober 2025

Fotoverslag van de Diocesane Dag op 25 oktober 2025

Op een ietwat druilerige herfstdag kwamen uit het hele bisdom gelovigen samen in ’s-Hertogenbosch voor de Diocesane Dag. De dag stond in het teken van het Jubeljaar 2025, dat door wijlen paus Franciscus is uitgeroepen tot “Het Jaar van de Hoop.”

Feestelijke Eucharistieviering in de Sint-Jan
Het hoogtepunt van de ochtend was de plechtige eucharistieviering in de prachtige Sint-Janskathedraal, waar bisschop De Korte voorging, omringd door vele priesters, diakens en acolieten. De aanwezigheid van de broederschap van Onze Lieve Vrouw, de Brabantse gildes, het Mariaheiligdom uit Bergharen en de relieken en vaandels die uit diverse parochies waren meegebracht, gaf de viering een bijzonder feestelijk en devotioneel karakter.

In zijn preek stond de bisschop uitgebreid stil bij het thema van het Jubeljaar. Hij sprak over Christus als bron van alle genade en de diepe betekenis van de christelijke hoop.

“Voor christenen is uiteindelijk Jezus Christus de bron van alle genade. De bron van waaruit ons hele christelijke leven gestalte krijgt,” aldus de bisschop. “Christelijke hoop gaat tegen alle wanhoop in. Het is geen optimisme, maar geworteld in de God van de Schrift, in zijn Zoon die onze hoop is, ook in deze tijd van oorlog, verdeeldheid en kwetsbaarheid in onze kerk.”

Hij riep de aanwezigen op om de geest van het Levitische jubeljaar concreet te maken in het heden: vrijheid voor wie gebonden is, zorg voor de armen en aandacht voor de schepping. Daarbij verwees hij naar paus Franciscus’ encycliek Laudato Si, waarin wordt opgeroepen om de aarde rust en herstel te gunnen, niet als politiek ideaal, maar als daad van geloof en rentmeesterschap.

“Wij zijn niet meer dan hoveniers van Gods tuin,” zei de bisschop. “Het Jubeljaar moet een jaar zijn van verzoening, van gerechtigheid en van hoop. Vandaag, morgen en tot in eeuwigheid.”

Ontmoeting en lunch in het Sint-Janscentrum
Na de viering trokken de deelnemers naar het Sint-Janscentrum, waar een heerlijke lunch klaarstond. In een ontspannen sfeer was er volop ruimte voor ontmoeting: oude bekenden zagen elkaar terug, nieuwe contacten werden gelegd, en overal klonk het geroezemoes van vrolijke gesprekken.

Lezingen en bezinning
De middag was gewijd aan twee rondes van lezingen en gesprekken. In de eerste ronde spraken pater Ansinger, pater Gerben Zweers en pater Frank van Roermund, elk vanuit hun eigen invalshoek over de hoop als deugd, augustijnse hoop bezien vanuit het pausambt en tekenen van hoop in onze tijd. Na een korte pauze met koffie en thee volgde de tweede ronde, waarin monseigneur Woorts, pater Henk Erinkveld en pater Marc Lindeijer inspirerende bijdragen leverden. Hun woorden riepen op tot herontdekking van het Christelijke pelgrimeren, te euchariseren vanuit al haar dimensies en op zoek te gaan naar heilige plekjes in de eigen omgeving.

Processie en slotzegen
Aan het einde van de dag verzamelden de deelnemers zich opnieuw, aangesterkt door een laatste kop koffie, voor een korte processie terug naar de Sint-Jan. De Zoete Moeder van Den Bosch werd in plechtige stoet door de kathedraal gedragen terwijl de litanie werd gezongen, begeleid door de gildes, de broederschap, de deelnemers en alle aanwezige geestelijken.
Onder de hymne van het Heilig Jaar en het luiden van de klokken eindigde de dag met een slotzegen, waarin allen werden uitgezonden “om nieuwe pelgrims van hoop te zijn in onze omgeving, om zo de christelijke hoop te verspreiden en de wanhoop tegen te gaan.”

Foto’s: Wim Koopman